Terminarz wywozu odpadów i godziny otwarcia biblioteki tynieckiej

Wywóz odpadów I kw. 2024r


terminy wywozu odpadów z Tyńca Małego


terminy wywozu odpadów z Tyńca Małego


Biblioteka w Tyńcu Małym

Biblioteka w Tyńcu Małym
Tyniec Mały, ul. Domasławska 10
Kontakt: tel. 884 621 000
Strona internetowa biblioteki tynieckiej

Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek nieczynna
wtorek 09:00 – 17:00
środa 10:00 – 18:00
czwartek 09:00 – 17:00
piątek 10:00-18:00

Wschody i zachody Słońca w Tyńcu Małym w 2024r

Grafika z godzinami wschodów i zachodów Słońca w Tyńcu Małym w lutym 2024r

Grafika z godzinami wschodów i zachodów Słońca w Tyńcu Małym w styczniu 2024r

NABÓR WNIOSKÓW O DOTACJĘ NA INWESTYCJE - WYMIANA PIECA


ZARZĄD POWIATU WROCŁAWSKIEGO ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji celowych w 2024 roku na inwestycje z zakresu ochrony środowiska

I. Dotacja ma na celu poprawę stanu środowiska z uwzględnieniem zmniejszenia emisji gazów i pyłów do atmosfery, racjonalne wykorzystanie zasobów środowiska oraz propagowanie wśród mieszkańców powiatu wrocławskiego stosowania odnawialnych źródeł energii.

1. Zasady udzielenia dotacji celowych z budżetu Powiatu Wrocławskiego określa Uchwała Nr XV/148/20 Rady Powiatu Wrocławskiego z dnia 04 czerwca 2020 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowych na inwestycje z zakresu ochrony środowiska (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2020 r. poz. 3797) zmieniona Uchwałą nr XIX/209/21 Rady Powiatu Wrocławskiego z dnia 22 kwietnia 2021 (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2021 r. poz. 2123), Uchwałą Nr XXII/254/21 Rady Powiatu Wrocławskiego z dnia 20 grudnia 2021 r. (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2021 r. poz. 6258) oraz Uchwałą Nr XXVII/323/22 z dnia 14 grudnia 2022 r. (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2022 r. poz. 6516).

2. Dotacje są przeznaczone na inwestycje z zakresu ochrony środowiska obejmujące zakup i montaż nowego źródła ciepła w celu ogrzewania budynku lub ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej tj. kotłów gazowych, kotłów na lekki olej opałowy, pieców zasilanych prądem elektrycznym, instalacji elektrycznych do ogrzewania budynku, pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych.

II. Wnioski o udzielenie dotacji należy składać do Zarządu Powiatu Wrocławskiego – Starostwa Powiatowego we Wrocławiu od dnia 30 stycznia 2024 roku:
Starostwo Powiatowe we Wrocławiu
ul. Tadeusza Kościuszki 131
50-440 Wrocław
III. Wnioski należy składać wg wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały Zarządu Powiatu Wrocławskiego Nr 8/2024 z dnia 18.01.2024 r.

IV. Wnioski o dotację w ramach rozpoczętego naboru, w danym roku budżetowym, rozpatrywane będą według kolejności ich zgłoszenia do wysokości środków zabezpieczonych w budżecie Powiatu Wrocławskiego.

V. Udzielenie przez Powiat Wrocławski dotacji nastąpi na podstawie umowy zawartej z wnioskodawcą.

VI. Dotacja obejmuje tylko budynki mieszkalne oddane do użytkowania.

VII. Dotacja nie może obejmować kosztów poniesionych przed dniem podpisania umowy o dotację

VIII. Ostateczny termin wykonania inwestycji ustala się do dnia 15 listopada 2024 r.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania dotacji można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska pod numerem telefonu:
Marta Szemberg 71 72 21 849 tel. kom 797 096 324
Grażyna Wacińska 71 72 21 848, tel. kom 797 096 324

Ogłoszenia znajduje się w sekcji "AKTUALNOŚCI" na stronie internetowej Powiatu Wrocławskiego, do którego prowdzi link: znak wypunktowania treści     https://bit.ly/3ukUsbE

Podział Gminy Kobierzyce na okręgi wyborcze w wyborach samorządowych w kwietniu 2024r


POSTANOWIENIE Nr 449/2023 KOMISARZA WYBORCZEGO WE WROCŁAWIU I z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie podziału Gminy Kobierzyce na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu

Na podstawie art. 419 § 2 w związku z art. 419 § 2a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408), Komisarz Wyborczy we Wrocławiu I postanawia, co następuje:

§ 1. Dokonuje się podziału Gminy Kobierzyce na okręgi wyborcze, ustala się ich granice, numery oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu.

§ 2. Numery okręgów wyborczych, granice oraz liczby radnych wybieranych w okręgach określa załącznik do postanowienia.

§ 3. Postanowienie podlega przekazaniu Radzie Gminy Kobierzyce, Wojewodzie Dolnośląskiemu, Państwowej Komisji Wyborczej oraz Wójtowi Gminy Kobierzyce.


§ 4. Na postanowienie Radzie Gminy Kobierzyce, a także wyborcom w liczbie co najmniej 15 przysługuje prawo wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w terminie 3 dni od daty podania postanowienia do publicznej wiadomości poprzez opublikowanie na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu. Skargę wnosi się za pośrednictwem Komisarza Wyborczego we Wrocławiu I. Zgodnie z art. 9 § 1 Kodeksu wyborczego przez upływ terminu do wniesienia skargi należy rozumieć dzień złożenia skargi Komisarzowi Wyborczemu we Wrocławiu I.

§ 5. Postanowienie wchodzi w życie z dniem podpisania i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego oraz podaniu do publicznej wiadomości na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu i w sposób zwyczajowo przyjęty na obszarze Gminy Kobierzyce.

Okręgi wyborcze w gminie Kobierzyce

Tabela okręgów wyborczych w wyborach do Rady Gminy

Najświeższe informacje z Tyńca Małego

Szczepienia przeciwko Covid19

Akcja szczepień przeciwko Covid19

Jak rozpalać ?

Instrukcja rozpalania pieców, kominków

Na badania urologiczne, Panowie !!


Grafika zachęcająca do badań urologicznych

Każdego dnia na raka prostaty umiera w Polsce kilkunastu mężczyzn.

Rocznie w naszym kraju wykrywanych jest około 20 tys. przypadków tego nowotworu i ponad tysiąc nowotworów jąder. Większość w zaawansowanym stadium. Tego można uniknąć – wystarczy regularnie zgłaszać się na badania. Warto o tym pomyśleć w listopadzie – miesiącu świadomości „męskich” nowotworów.

NIECHLUBNE PODIUM
Wśród wszystkich nowotworów, rak prostaty zajmuje niechlubne drugie miejsce, zaraz po raku płuca. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia. Tych, którzy nie ukończyli jeszcze 40. lat, częściej atakuje rak jądra, a rak prącia występuje zazwyczaj u mężczyzn około 60. roku życia. Statystyki są dramatyczne i mogą budzić strach, ale jak twierdzą specjaliści, to nie strach powinien być powodem zgłaszania się do lekarza, a troska o własne zdrowie. Wcześnie wykryty nowotwór nie prowadzi do śmierci.

– Ostatnio mówimy o raku prostaty jako o chorobie przewlekłej. Dlaczego? Bo z rakiem prostaty można umrzeć, nie trzeba umrzeć na niego. Traktujmy się po prostu jak samochód, w samochodzie robimy przegląd raz w roku. To my jako faceci miłujący się w motoryzacji, powinniśmy robić to samo. Bierzemy od lekarza rodzinnego skierowanie. Kieruje nas na parę badań, między innymi na badanie PSA i przechodzimy z tym do dalszej diagnostyki – mówi urolog dr Waldemar Bonczar. Rak prostaty rozwija się powoli. Od wystąpienia pierwszych komórek nowotworowych do pojawienia się objawów, może upłynąć nawet kilkanaście lat. Dlatego regularne badania to podstawa. Pomiar poziomu wskaźnika PSA to podstawowe badanie pozwalające w porę wykryć raka prostaty.

Z TYMI OBJAWAMI NA CITO
Profilaktycznie, po ukończeniu 40. lat zaleca się wizytę u urologa raz na rok. Chyba, że wystąpią niepokojące objawy, wtedy lekarz rodzinny wystawia skierowanie na cito. Jest kilka niepokojących dolegliwości, które mogą wskazywać na raka prostaty.
– Krew w moczu to jest coś z czym trzeba przyjść natychmiast ! Alarmującym sygnałem powinny też być trudności w oddawaniu moczu, naglące parcia, popuszczanie moczu. I taka wymuszona mikcja, to już wiadomo, że zaczynają się sprawy wiekowe z przerostem prostaty – wylicza dr Bonczar.Do innych niepokojących objawów można zaliczyć: ból i pieczenie podczas oddawania moczu, zaleganie moczu w pęcherzu, zaburzenia erekcji, ból w kroczu i za spojeniem łonowym, obrzęk genitaliów, bóle podbrzusza.
Patrząc na statystyki, należy też wspomnieć o raku jąder. W przeciwieństwie do raka prostaty , nowotwory jądra to choroba młodych mężczyzn, w wieku od 15. do 40. lat. Stąd profilaktyka to podstawa, jednak tutaj często pojawia się problem. Wstyd i strach.

DO UROLOGA BEZ WSTYDU
Mimo, iż mężczyźni są coraz bardziej świadomi , to wciąż wstyd przed urologiem jest tym, co najczęściej powstrzymuje ich przed wizytą. Specjaliści twierdzą, że na przezwyciężenie wstydu przed urologiem istnieją dwa sprawdzone sposoby: uzbrojenie się w solidną wiedzę o tym, jak wygląda badanie, oraz zgłoszenie się do lekarza, któremu będziemy mogli zaufać. – Bardzo ważne jest, żeby przyjść do urologa, który jest osobą otwartą. Osobą, która na początku rozładuje atmosferę, porozmawia chwilę z pacjentem, a nie mu trzy słowa powie proszę się odwrócić, ciach i po robocie. Ja zawsze powtarzam każdemu pacjentowi, najpierw porozmawiajmy, zróbmy badanie USG, a później badanie konkretne, którego się najczęściej pacjenci boją, bo wciąż się je stygmatyzuje – podkreśla dr Bonczar.

NIE TAKI UROLOG STRASZNY
Pierwszy etap wizyty jest już wspomniana rozmowa z pacjentem, w trakcie której lekarz pyta o różnego rodzaju dolegliwości. Drugim etapem jest najczęściej badanie USG. Na koniec wykonuje się badanie per rectum, polegające na wprowadzeniu przez lekarza do odbytnicy pacjenta palca w gumowej rękawiczce. Lekarz w ten sposób bada okolicę odbytu i sprawdza, czy nie występują tam otarcia, pęknięcia, żylaki, a także zmiany o podłożu nowotworowym. – Co do badania wszyscy mówią, że jest to badanie przereklamowane, że wstają później z kozetki i mówią nastraszyli mnie niepotrzebnie. Myślałem, że to będzie gorzej. Myślałem, że to inaczej. A to jest najpierw badanie ogólne USG, a później wisienka na torcie, czyli badanie per rectum, palcem przez odbytnicę. No i pacjenci znoszą to porządnie, normalnie jak faceci po prostu. Jeden czy drugi się uśmiechnie, trzeci nic nie powie, a kolejny uroni łezkę i powie: doktorze, jestem u pana za rok, bo to nic strasznego – dzieli się lekarz. Wstyd i strach przed urologiem z pewnością zmniejszą dobre opinie na temat specjalisty, do którego chcemy się wybrać. Dobrze wykonane badanie powinno być delikatne, sprawne i szybkie.

Posłuchaj wszystkich podcastów z udziałem doktora Waldemara Bonczara!

Kanał "CO NA TO TWÓJ LEKARZ" dostępny jest na platformie YouTube:
znak wypunktowania treści    https://twojlekarz.net/panowie-na-badania/

znak wypunktowania treści    Źródło informacji:
https://twojlekarz.net/panowie-na-badania/

Rozbudowa skrzyżowania typu rondo w ciągu DK35 koło m. Tyniec Mały

Widok ronda tynieckiego na drodze krajowej 35

Przedmiotem inwestycji jest zaprojektowanie i przebudowa ronda w ciągu DK nr 35 i 35a oraz na odcinku ok. 100 m od środka skrzyżowania na 4 wlotach tego skrzyżowania w kierunku Tyńca Małego, Bielan Wrocławskich, Małuszowa oraz węzła drogowego S8 „Kobierzyce”. Drogi dostosowane są do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś.

Przebudowane rondo usprawni komunikację pomiędzy obszarami przemysłowymi Podstrefy Wrocław - Kobierzyce Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO - PARK WISŁOSAN (TSSE) oraz komunikację inwestorów działających w Podstrefie z krajową siecią dróg TEN-T. Inwestycja przyczyni się do wyeliminowania zatorów, co spowoduje poprawę bezpieczeństwa i lepszą płynność ruchu.

W pobliżu w/w skrzyżowania intensywnie rozwija się park przemysłowy skupiający inwestorów różnych branż, w tym m.in. koncernu LG Energy Solution i Amazon oraz centrum handlowe Aleja Bielany, gdzie funkcjonuje ponad 200 sklepów. Celem inwestycji jest zwiększenie przepustowości skrzyżowania poprzez wykonanie tzw. bypassów oraz ewentualnego poszerzenia tarczy ronda.

Rozbudowane rondo otrzyma kategorię ruchu KR6 (obecnie KR5). Planowane roboty zakładają budowę 3 bypassów o dł. ok. 0,17 km każdy (łącznie ok. 0,51 km): bypassa dla zjazdu z łącznika S8 (węzeł Kobierzyce) do Bielan Wrocławskich (DK35), bypassa dla zjazdu z Bielan Wrocławskich w kierunku Małuszowa (DK35a) oraz bypassa dla zjazdu z drogi powiatowej z Tyńca Małego (ul. Wrocławska) w kierunku węzła Kobierzyce.

Planowana jest też przebudowa oświetlenia ronda. Szczegółowa lokalizacja włączeń bypassów i ich długość zostaną określone na etapie prac projektowych. Rozbudowa ronda to jedna z najpilniejszych inwestycji w obszarze układu drogowego na terenie Powiatu Wrocławskiego.

Wartość projektu 15 mln zł, w tym wartość dofinansowania ok. 14,7 mln zł (98%).

Jak mądrze dokarmiać ptaki.

Graficzna informacja o poprawności karmienia ptaków

Graficzna informacja o poprawności karmienia ptaków

Zimowe dokarmianie ptaków

Dokarmianie ptaków w przydomowym karmniku jest powszechnie znaną i lubianą formą pomocy ptakom. Pozwala na obcowanie z dziką przyrodą bez wychodzenia z domu. Niewłaściwe dokarmianie może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Do karmników przylatują zwykle przedstawiciele gatunków pospolitych i niezagrożonych – tj. sikory: bogatka i modraszka, dzwońce, wróble, mazurki. Dokarmianie nie uchroni natomiast gatunków ptaków, których egzystencja jest naprawdę zagrożona. Karmniki mogą stwarzać zagrożenie dla korzystających z nich ptaków ze względów higienicznych – nieczyszczona podłoga, gdzie oprócz resztek pokarmu, gromadzą się ptasie odchody, może stać się siedliskiem pasożytów i miejscem roznoszenia ptasich chorób, głównie salmonellozy. Karmniki odwiedzają chętnie drapieżniki (koty, kuny, ptaki drapieżne), dla których nasi podopieczni stają się potencjalną ofiarą.

Ptaki spotykane w Polsce w okresie zimowym
Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

I. Dokarmianie ptaków powinno odbywać się tylko zimą. Najlepiej zacząć je z chwilą nadejścia mrozów i opadów śniegu. Celem dokarmiania jest danie ptakom wsparcia w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu, a nie karmienie ich i uzależnianie od kapryśnej, ludzkiej pomocy, czy zwabianie ich w jedno miejsce, gdzie mogą na nie czyhać drapieżniki i choroby. Raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować przez całą zimę – ptaki przyzwyczajają się, że w danym miejscu znajdują pokarm.

II. Karmnik należy umieścić wysoko, w miejscu niedostępnym dla kotów. Nieodpowiednimi miejscami do dokarmiania ptaków są przeszklone werandy. Zdarza się, ze spłoszone ptaki rozbijają się lub wręcz zabijają o duże szyby znajdujące się w sąsiedztwie, a krogulce bardzo szybko uczą się zaskakiwać swoje ofiary w takich miejscach. Niezwykle ważną sprawą jest prawidłowa konstrukcja karmnika. Niezbędny jest w nim daszek chroniący pokarmy przed opadami atmosferycznymi i osłona przed wiatrem. Jednocześnie musi zapewniać swobodny dolot i odlot (ucieczkę!). Konieczna jest w nim też wysuwana, łatwa do umycia podłoga. Karmniki bez wysuwanej podłogi sprawiają, że trudno w nich utrzymać higienę, a ptaki zjadają pokarm zanieczyszczony odchodami poprzednich biesiadników. Ostatnio bardzo dużym powodzeniem cieszą się tzw. karmniki rurowe. W ich przypadku ptaki nie mają styczności z odchodami innych biesiadników.

III. Regularnie uzupełniajmy pokarm w karmniku, mile widziana jest także woda, o którą zimą nie jest łatwo. Należy dbać o to, aby pokarm był odpowiedni i nie zepsuty. Sikorom poza tradycyjnym kawałkiem słoniny możemy serwować nasiona słonecznika (łuskane lub w łupinach) i konopie. Pamiętajmy, że słonina musi być surowa, bez przypraw i nie może wisieć dłużej niż 3-4 tygodnie. Trzeba ją zdejmować przy temperaturze powyżej zera, gdyż wtedy szybko jełczeje i staje się szkodliwa. W miejscach dokarmiania wróbli i mazurków odpowiednie są rożne odmiany prosa, drobne kasze i łuskany słonecznik, a tam gdzie występują sierpówki, gołębie miejskie, kawki i gawrony, można wysypywać grube kasze, pszenicę. Jeśli w naszym ogrodzie pojawią się dzwońce, to w okresie najsilniejszych mrozów wysypmy im nieco konopi i słonecznika. A w przypadku, gdy odwiedzą nas trznadle, dajmy nieco prosa, łuskanego owsa czy płatków owsianych. Kosy i kwiczoły możemy dokarmiać pokrojonymi rodzynkami, daktylami, morelami czy kawałkami jabłka, jeżeli mróz nie jest zbyt tęgi. Dobrze o zimowym dokarmianiu tych ptaków pomyśleć już latem lub jesienią, by zimą podać im zebrane wcześniej i zamrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustru, porzeczek, jagód albo aronii. Suszone owoce nie są tak dobre jak mrożone, gdyż pęcznieją w wolu, powiększając swą objętość, co przy zjedzeniu ich większej ilości może okazać się niebezpieczne. Poza tym mrożone owoce są bogatsze w witaminy i ptaki szybciej je trawią.

NIGDY NIE STOSOWAĆ: pokarmów solonych (warzyw, słoniny itp.), samych ziemniaków, pieczywa, suchych owoców, potraw zepsutych czy zjełczałych.

znak wypunktowania treści    Duży plakat ptaków spotykanych w Polsce w okresie zimowym

znak wypunktowania treści    Źródło: http://ptaki.info/brzęczka

( WO - 16 listopada 2023r )

Rozpalanie od góry - instrukcja krok po kroku

Grafika pokazająca etapy skutecznego t.zw. rozpalania od góry

Rozpalanie pieców od góry, zwane również techniką "rozpalania od góry", jest preferowanym sposobem rozpalania kominków, pieców opalanych drewnem i innych podobnych urządzeń opalanych drewnem. Istnieje kilka powodów, dla których ta technika jest zalecana:

znak wypunktowania treści   Lepsza kontrola spalania: Rozpalanie od góry umożliwia lepszą kontrolę nad procesem spalania. Głównie dlatego, że ogień i ciepło rozprzestrzeniają się w dół, a spalanie odbywa się z góry, co pozwala na kontrolowanie dostępu powietrza i ilości opału, drewna, które jest spalane.

znak wypunktowania treści   Efektywność: Rozpalanie od góry może być bardziej efektywne, ponieważ pozwala na spalanie większej ilości drewna na raz, co przekłada się na wyższą wydajność cieplną. Górna warstwa drewna, która jest spalana, rozprasza ciepło na dolne warstwy drewna, co prowadzi do efektywniejszego wykorzystania drewna opałowego.

znak wypunktowania treści   Mniejsza ilość dymu: Ta technika może również zmniejszyć ilość dymu i zanieczyszczeń emitowanych podczas spalania drewna. Dzięki spalaniu od góry, gazowe produkty spalania są lepiej spalane zanim przedostaną się przez komin, co pomaga w redukcji emisji szkodliwych substancji.

znak wypunktowania treści    Dłuższy czas spalania: Rozpalanie od góry może wydłużyć czas spalania, ponieważ górna warstwa drewna powoli się spala i przekazuje ciepło do kolejnych warstw, co pozwala na dłuższe utrzymanie ognia.

znak wypunktowania treści    Mniej popiołu: Ta metoda może również generować mniej popiołu, ponieważ spalanie od góry jest bardziej efektywne i zmniejsza ilość niespalonych resztek drewna.

znak wypunktowania treści    Łatwiejsze rozpalanie: Rozpalanie od góry jest często uważane za łatwiejsze niż tradycyjne rozpalanie od dołu. Po prostu układasz drewno na górze stosu i rozpalasz wierzch, co jest mniej skomplikowane niż próba rozpalenia dolnych warstw.

znak wypunktowania treści   Warto jednak pamiętać, że wybór techniki rozpalania zależy od rodzaju pieca, indywidualnych preferencji i doświadczenia użytkownika. Niektóre piece lub kominki mogą być projektowane tak, aby bardziej sprzyjały tradycyjnemu rozpalaniu od dołu. Ważne jest także, aby stosować się do zaleceń producenta pieca oraz dbać o właściwą wentylację pomieszczenia, aby uniknąć zagrożeń związanych z dymem i gazami spalinowymi.

Dokładną instrukcję, zasady rozpalania "od góry", można przeczytać na tej stronie internetowej:

znak wypunktowania treści     https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/

Lokale wyborcze w gminie Kobierzyce

Lokale wyborcze w gminie Kobierzyce


Szkoła Podstawowa im. UNICEF Adres: ul. Akacjowa 1, 55-040 Bielany Wrocławskie, Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś Bielany Wrocławskie, ulice: Akacjowa, Brzozowa, Bzowa, Dębowa, Dworcowa, Jesionowa, Kalinowa, Kasztanowa, Klonowa, Kłodzka, Kolejowa, Letnia, Lipowa, Majowa, Makowa, Platanowa, Polarna, Sosnowa, Widok, Wiosenna, Zimowa, Śnieżna, Rzemieślnicza, Przedwiośnie, Dwa Światy, Fiołkowa, Klecińska, Konwaliowa, Lawendowa, Liliowa, Magnoliowa, Polna, Różana, Serialowa, Storczykowa, Wrocławska, Ryżowa, Jaśminowa, Nektarowa, Irysowa, Krokusowa, Filmowa, Błękitna, Atramentowa, Niebieska, Szwedzka, Teatralna, Handlowa, Macmillana, Magazynowa, Francuska, Czekoladowa, Towarowa, Tyniecka

Świetlica Wiejska, Adres: ul. Świdnicka 6, 55-040 Tyniec Mały, Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Nie, Opis granic obwodu: Wsie: Tyniec Mały, Biskupice Podgórne,

Świetlica Wiejska w Krzyżowicach Adres: ul. Główna 18 a, 55-040 Krzyżowice Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wsie: Krzyżowice, przysiółek Wierzbica, Małuszów

Szkoła Podstawowa im. Polskich Odkrywców i Podróżników Adres: ul. Parkowa 7, 55-040 Kobierzyce, Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś Kobierzyce

Zespół Szkolno-Przedszkolny Adres: ul. Kolejowa 46, 55-040 Pustków Żurawski Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Nie, Opis granic obwodu: Wsie: Owsianka, Pustków Żurawski, Żurawice

Świetlica Wiejska Adres: ul. Tarnopolska 15, 55-040 Wierzbice Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś: Wierzbice

Świetlica Wiejska Adres: 4a, 55-040 Rolantowice Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wsie: Budziszów, Cieszyce, przysiółek Jaroniów, Damianowice, Dobkowice, Rolantowice

Świetlica Wiejska Adres: ul. Sportowa 1, 55-040 Tyniec nad Ślęzą Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wsie: Tyniec nad Ślęzą, przysiółek Tyńczyk


Świetlica Wiejska Adres: ul. Wrocławska 35, 55-040 Domasław Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wsie: Domasław, Chrzanów

Zespół Szkolno-Przedszkolny Adres: ul. Chabrowa 99, 52-200 Wysoka Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś Wysoka, ulice: Brzozowa, Chabrowa, Różana, Fiołkowa, Kolorowa, Malinowa, Jeżynowa, Lipowa, Leszczynowa, Parkowa

Zespół Szkolno-Przedszkolny Adres: ul. Chabrowa 99, 52-200 Wysoka, Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś Wysoka, ulice: Bajeczna, Biedronki, Cisowa, Cztery Podkowy, Irysowa, Jaśminowa, Jaworowa, Konna, Majowa, Malownicza, Motylkowa, Ogrodowa, Pogodna, Radosna, Sezamkowa, Trzmielowa, Wiosenna, Wrocławska, Jasna, Łagodna, Miodowa, Nastrojowa, Nektarowa, Bratnia, Działkowa.
Szkoła Podstawowa im. UNICEF Adres: ul. Akacjowa 1, 55-040 Bielany Wrocławskie Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Nie, Opis granic obwodu: Wieś Bielany Wrocławskie, ulice: Agrestowa, Boczna, Borówkowa, Brzoskwiniowa, Cicha, Cisowa, Cyprysowa, Cytrynowa, Czereśniowa, Poziomkowa, Jabłoniowa, Jagodowa, Jeżynowa, Kwiatowa, Leśna, Łąkowa, Malinowa, Miodowa, Modrzewiowa, Morelowa, Ogrodowa, Południowa, Porzeczkowa, Sadownicza, Słoneczna, Spokojna, Świerkowa, Truskawkowa, Wiśniowa, Cedrowa, Działkowa, Iglasta, Logistyczna, Przestrzenna, Tęczowa, Belgijska, Ryszarda Chomicza, Wiklinowa, Amazon

Świetlica Wiejska w Ślęzie Adres: ul. Główna 23A, 55-040 Ślęza Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś Ślęza

Świetlica Wiejska w Królikowicach Adres: ul. Boczna 2a, 55-040 Królikowice Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wsie: Królikowice, Bąki, Nowiny

Świetlica Wiejska w Księginicach Adres: ul. Oławska 2, 55-040 Księginice Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś: Księginice

Świetlica Wiejska w Kuklicach Adres: ul. Kasztanowa 13, 55-040 Kuklice Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś: Kuklice

Świetlica Wiejska w Magnicach Adres: ul. Kwiatowa 14, 55-040 Magnice Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś: Magnice

Świetlica Wiejska w Pełczycach Adres: ul. Długa 3, 55-040 Pełczyce Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś: Pełczyce

Świetlica Wiejska w Pustkowie Wilczkowskim Adres: ul. Domianowicka 2a, 55-040 Pustków Wilczkowski Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wsie: Jaszowice, Pustków Wilczkowski

Świetlica Wiejska w Solnej Adres: ul. Krucza 12B, 55-040 Solna Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś: Solna

Świetlica Wiejska w Szczepankowicach Adres: ul. Wrocławska 7A, 55-040 Szczepankowice Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wieś: Szczepankowice

Świetlica Wiejska w Żernikach Małych Adres: ul. Sportowa 14, 55-040 Żerniki Małe Typ obwodu: stały, Numer okręgu do Sejmu: 3, Numer okręgu do Senatu: 6, Obwód przystosowany dla niepełnosprawnych: Tak, Opis granic obwodu: Wsie: Żerniki Małe, Racławice Wielkie

Sadza płonie. Czad zabija. Żyj.


Ilustracja o punkcie odbioru odpadów w Pełczycach

Ruszyła IV edycja Kampanii Społecznej Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy Kampania społeczna "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! " jest kontynuacją poprzednich kampanii społecznych

„Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz "Zaproś kominiarza". Jej celem jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze.

Ważnym elementem kampanii jest prowadzenie edukacji społecznej w zakresie: • prawidłowej organizacji procesu spalania w domowych urządzeniach grzewczych, aby uniknąć kopcenia z kominów, • poprawnej eksploatacji systemów kominowych i wentylacyjnych zgodnie z zasadami ich funkcjonowania, aby uniknąć złej wentylacji oraz zaczadzenia.


Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nakazuje w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:

1. od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2. od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 —co najmniej raz na 6 miesięcy.
4. z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Ustawa Prawo budowlane określa, że właściciel / zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – Mistrza Kominiarskiego, a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska.

Międzywojewódzki Cech Kominiarzy nadzoruje i rekomenduje kominiarzy, będących jej członkami, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do osoby oferującej usługi kominiarskie służy pomocą w sprawdzeniu wiarygodności czy osoba oferująca usługi kominiarskie posiada dyplom potwierdzający kwalifikacje kominiarskie, czeladnicze lub mistrzowskie.

Ilustracja o punkcie odbioru odpadów w Pełczycach

znak wypunktowania treści    źródło: https://www.ugk.pl/sadza-plonie-czad-zabija-zyj

Nie używaj fajerwerków, nie używaj petard.

One mają doskonały słuch


Wskazówki opieki nad psami

Twoja zabawa, ich strach !!


Zdjęcie pokazujące wystroszonego psa podczas strzelania fajerwerkami

Informacja o Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Pełczycach ( gmina Kobierzyce )


Ilustracja o punkcie odbioru odpadów w Pełczycach

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) to miejsce, gdzie mieszkańcy Gminy Kobierzyce mogą nieodpłatnie pozbyć się różnego rodzaju odpadów komunalnych.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajduje się przy ul. Czystej w Pełczycach, 55-040 Kobierzyce (obok oczyszczalni ścieków).

W Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przyjmowane są odpady komunalne oraz inne odpady z gospodarstw domowych z przeznaczeniem do unieszkodliwiania lub odzysku.

1. Przyjęcia odpadów, dostarczonych przez mieszkańca lub właściciela nieruchomości, dokonuje upoważniony pracownik obsługujący PSZOK.
2. Przyjęcia dokonuje się po sprawdzeniu zawartości dostarczonych odpadów, ich zgodności z wykazem przyjmowanych aktualnie odpadów, ich czystości, składu, zabezpieczenia, itp.
3. Korzystający z PSZOK zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania regulaminu i poleceń pracownika Punktu.

4. Obowiązujące godziny pracy punktu:
- od wtorku do piątku od 12.00 do 18.00
- w soboty od 9.00 do 16.00


Nr kontaktowy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych 538 899 670, pełniącego również funkcję Biura Obsługi Klienta firmy ALBA.
5. W PSZOK-u przyjmowane są odpady komunalne tylko od mieszkańców gminy Kobierzyce.
6. Odpady dostarczone do PSZOK-u muszą być posegregowane.
7. Dostarczone odpady nie mogą być zmieszane i zanieczyszczone innymi odpadami.
8. Odpady niebezpieczne płynne powinny znajdować się w oryginalnych opakowaniach producenta. Opakowania powinny posiadać etykiety i nie powinny być uszkodzone.

Co w trawie piszczy ?    Czyli krótko o nawłoci kanadyjskiej.

Inwazyjna nawłoć kanadyjska

Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis L.) – gatunek rośliny wieloletniej, należący do rodziny astrowatych. Nazwa ludowa: "Drzewko Matki Boskiej". Pochodzi z Ameryki Północnej. Jako uciekinier z upraw rozprzestrzenił się w Europie. W Polsce rośnie na większości terytorium na siedliskach naturalnych i synantropijnych. Status gatunku w polskiej florze: kenofit, agriofit. Prawdopodobnie rozprzestrzeniła się z uprawy roślin ozdobnych, doskonale aklimatyzuje się i zaczyna wypierać gatunki rodzime. Gatunki inwazyjne, obce geograficznie lub siedliskowo, stanowią poważne zagrożenie dla rodzimej różnorodności biologicznej. Celowo wprowadzone do środowiska lub zawleczone przez człowieka, stanowią szczególny problem na obszarach chronionych, wypierając rodzime gatunki roślin.

Rośliny pochodzące z terenów o zbliżonyc warunkach klimatycznych, intensywnie rozrastające się lub wytwarzające liczne nasiona, mogą w krótkim czasie skolonizować duże terytoria. Zajmując nowe tereny, inwazyjne rośliny wypierają z nich lokalne gatunki, zmieniając charakter zbiorowisk i właściwości siedlisk. Niektóre gatunki oprócz degradacji walorów rodzimej przyrody prowadzić mogą do strat w gospodarce człowieka, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi. Nawłoć kanadyjska jest silnie rosnącą i bardzo konkurencyjną wysoką byliną, tworzącą ubogie gatunkowo i bardzo trwałe zbiorowiska roślinne. Ograniczenie różnorodności i liczebności gatunków rodzimych wynika z dominacji nawłoci, która rozrastając się klonalnie osiąga dużą gęstość pędów (ponad 300 na 1 m²), poza tym także z oddziaływania allelopatycznego. W efekcie inwazji nawłoci spada także różnorodność gatunkowa owadów i następuje homogenizacja krajobrazu, bowiem zbiorowisko tego gatunku pokrywać może rozległe obszary. Presja roślinożerców w Europie jest niewielka – pędy nadziemne rzadko są zgryzane przez ślimaki i owady.Informacje pochodzą z poniższych źródeł internetowych :

znak wypunktowania treści   https://pl.wikipedia.org/wiki/Naw%C5%82o%C4%87_kanadyjska
znak wypunktowania treści   https://www.dodr.pl/userfiles/contents/publikacje/113/roslinyinwazyjne2019.pdf
znak wypunktowania treści   https://www.wigry.org.pl/kwartalnik/nr40_nawloc.htm#top
znak wypunktowania treści   http://projekty.gdos.gov.pl/igo-solidago-candensis
znak wypunktowania treści   "Uważaj na tą żółtą roślinę" ( ONET.PL)